Anna Kosmowska

Prace projektowe w Powiatowym Centrum Edukacyjnym trwają. Właśnie jesteśmy po pierwszym wyjazdowym spotkaniu partnerskim. Miało ono miejsce w dniach 01. – 07.05 w Macedonii. Szkoła z tego kraju, z którą współpracujemy, znajduje się w mieście Kumanowo. Zostaliśmy przyjęci bardzo gościnnie. Mieliśmy okazję zobaczyć utalentowane dzieci z zespołu tańca folkowego i współczesnego oraz pięknie śpiewającą Milę.

Zostaliśmy także zaproszeni na Uniwersytet w Skopje, gdzie wysłuchaliśmy wykładu znanej w Macedonii profesor Eleny Achovskeiej z Instytutu Psychologii, która zajmuje się tematyką uczniów zdolnych. Pani profesor przeprowadziła wykład na temat: Identyfikacja uczniów zdolnych – zasady, metody i narzędzia.

Nasi gospodarze pokazali nam również różne instytucje, między innymi w Skopje i Bitoli, współpracujące ze szkołami i wspierające utalentowaną młodzież w różnych dziedzinach. My także mogliśmy pochwalić się naszą zdolną młodzieżą, o której opowiadaliśmy pokazując specjalnie na ten wyjazd przygotowaną prezentację i filmik. Po ciężkiej pracy na wykładach i panelach dyskusyjnych, w czasie których rozmawialiśmy o różnych systemowych rozwiązaniach w poszczególnych krajach dotyczących identyfikacji i wspierania zdolnych uczniów, a także o bardzo w tym wszystkim ważnej, a nawet, najważniejszej roli nauczyciela, mieliśmy okazję trochę zwiedzić  piękne miasto Ohrid. Zachwyciło nas ono orientalną architekturą, pięknym cerkwiami i serdecznością mieszkańców.

Dziękujemy wszystkim nauczycielom za pomoc w opracowaniu prezentacji:

Część merytoryczna – Wiesława Walentynowicz, Magdalena Hubacz, Agnieszka Wiśniewska.

Konsultacja merytoryczna – dr Andrzej Tonderski

Opracowanie prezentacji – Sylwia Traut, Anna Kosmowska

Opracowanie techniczne – ksiądz Piotr Wasilewski

Filmik – Elżbieta Kozłowska

Tłumaczenie – Ewa Charkiewicz, Barbara Jagieło, Walentyna Lemańska

Ale najbardziej dziękujemy dyrektorowi szkoły – panu Markowi  Moszykowi, bez którego determinacji, zaangażowania i pasji, ten wyjazd nie doszedłby do skutku…

 

 

 

Design by: www.diablodesign.eu