Lucyna Tęcza i Olga Zielant

30 kwietnia 2017r. klasa IV TBE wyruszyła na wycieczkę geograficzno-przyrodniczą z nauczycielami: Lucyną Tęczą i Olgą Zielant.

Zgodnie z założeniami takiej wycieczki młodzież poznawała niezwykłą urodę  polskiej ziemi, jak i polskiej przyrody. Dlatego na trasie wycieczki znalazła się śluza Guzianka łącząca dwa jeziora: Bełdany i Guziankę, gdzie różnica między jeziorami wynosi około 2 metrów.

Kolejnym miejscem wycieczki było Popielno na półwyspie otoczone jeziorami: Bełdany, Mikołajskie, Śniardwy, Wartołty i znajdujący się tam Instytut PAN.

W zabytkowym spichlerzu z XVIII w. wycieczkowicze mieli okazję zapoznania się z pracą naukowców, zwiedzić interesujące Muzeum Przyrodnicze, a w nim zobaczyć ekspozycję składającą się z kilku działów, np. kolekcji zrzutów poroży jeleni, bobrów, zadrzewień śródpolnych, jak również zobaczyć, dotknąć, pogłaskać czy poczęstować trawą żywe koniki, bobry.

Wszyscy dowiedzieliśmy się, że w Popielnie prowadzone są prace badawcze i wdrożeniowe związane z ochroną przyrody. A więc w tym ośrodku prowadzona jest: hodowla konika polskiego, unikatowa hodowla fermowa bobrów, badania dotyczące biologii cyklu poroża, rozrodu jelenia szlachetnego, hodowla zachowawczej bydła rasy polskiej czerwonej.

Dlaczego jest to tak istotne? To proste. Są to gatunki znacznie bardziej odporne na wszelkie choroby i lepiej radzące sobie w ekstremalnych warunkach niż obecne modyfikowane hodowlane.

Zaś  w Iznocie Galindii- historycznej krainie położonej na półwyspie u ujścia Krutyni , gdzie żyło kiedyś plemię Galindów- widzieliśmy zrekonstruowany gród pełen podziemnych grot, labiryntów, demonów…

 

Design by: www.diablodesign.eu