Super User

Oddech towarzyszy nam w każdej sekundzie naszego życia, daje życie. Oddech sam w sobie jest opowieścią, która jeszcze głośniej wybrzmi 11 maja o godz. 18:00 podczas koncertu „Oddechy” w Powiatowym Domu Kultury Czerwony Tulipan w Kętrzynie przy ulicy Pocztowej 13.

– Oddech obecny w każdej pieśni, ożywia melodię, niezależnie od regionu świata i czasu w jakim się rodzi – mówi Marta Sapierzyńska, która wprowadzi nas w muzyczny trans.

Przystań na chwilę. Złap spokojny oddech, zamknij oczy i przy kojących zmysły dźwiękach natury po prostu odpocznij i wsłuchaj się w głąb siebie…

Na co dzień jest to trudna sztuka, a niejednokrotnie w życiowym pędzie, zapominamy o oddechu, swoich zmysłach i o tym, że jesteśmy częścią natury. Przywrócić nasze pierwotne instynkty pomoże muzyka, czyli koncert „Oddechy” w wykonaniu Marty Sapierzyńskiej, multiinstrumentalistki, animatorki kulturalnej, autorki tekstów.

Tworzy ona muzykę wykorzystując oddech, własny głos i pierwotne instrumenty, z których wydobywają się magiczne, archaiczne dźwięki. Dodatkowo chcąc pojednać dźwięki starodawnych kultur świata ze współczesnością, posiłkuje się nowoczesnymi technikami tworzenia muzyki. Jej instrumentarium obejmuje didgeridoo, bębny, kalimby, drumle, fujarę pasterską czy cytrę akordową. Marta Sapierzyńska współtworzy zespół „Mayatri” i jest autorką licznych projektów muzycznych opartych na muzyce archaicznej i ludowej. Dodatkowo współpracuje z teatrami, tworząc opracowania muzyczne i performance. Dla Gdańszczan znana jest szczególnie z Jam Session, które organizuje od 2008 roku, a koncerty są mekką młodych muzyków różnych gatunków.

Po wielu latach wróciła do swojego miasta rodzinnego, czyli Kętrzyna, któremu pragnie podarować oddech.

– Krótki koncert, który usłyszycie to dźwięki starych instrumentów, z różnych stron świata. Spotkanie ich dźwięków odbędzie się na kanwie melodii Północnej Polski. Subtelne interpretacje tradycyjnych pieśni na cytrę, flet overtonowy, didgeridoo, kalimbę i drumlę, przeniosą Was w świat ciepłych wieczorów w czasach, gdy podróżni handlowcy i bajarze przemierzali te ziemie aby opowiadać o dalekich krainach, z których przybyli. Przygotujcie się czas, w którym będziecie mogli spokojnie zamknąć oczy i rozpocząć podróż w towarzystwie dźwięków, których współcześnie nie słuchamy na co dzień – zachęca Marta Sapierzyńska.

Na chwilę „Oddechu” w wykonaniu Marty Sapierzyńskiej, zapraszamy 11 maja (czwartek) o godzinie 18.00 do Powiatowego Domu Kultury „Czerwony Tulipan” w Kętrzynie przy ulicy Pocztowej 13. Wstęp 10 zł.

Paulina Wasilewska/Powiatowy Dom Kultury „Czerwony Tulipan”

Design by: www.diablodesign.eu