Anna Kosmowska

            Kolejny raz w naszej szkole uczciliśmy święto Żołnierzy Wyklętych. Tym razem zrobiliśmy to w formie wykładu, który zaprezentował przyjaciel naszej szkoły – pan Eugeniusz Michaluk. Nasz gość należy do Światowego Związku Armii Krajowej oraz jest znakomitym znawcą tematyki II wojny światowej. Pan Eugeniusz wykład poprowadził tym razem dla słuchaczy liceum dla dorosłych dla kl. II i III. Mówił o przyczynach ustanowienia dnia Żołnierzy Wyklętych właśnie 1 marca.

Ma to związek z datą 01.03. 1951 roku, kiedy to członkowie zarządu organizacji WIN, zostali rozstrzelani. Byli to bohaterowie wojenni, brali udział w kampanii wrześniowej, a niektórzy w wojnie 1920. Z zainteresowaniem i niedowierzaniem słuchacze słuchali opowiadania o systemie stalinowskiego terroru, rodzajach tortur i sposobach zastraszania żołnierzy polskich. Prelegent przywołał ostatni rozkaz dowódcy AK – Leopolda Okulickiego, który rozwiązał Armię Krajową i dodał: „Każdy z was dla siebie ma być dowódcą”. Okazało się, że rozumienie tych słów wśród żołnierzy  było różne. Pan Eugeniusz mówił o osobie Romualda Rajsa ps „Bury”, który okazał się nie bohaterem, a zbrodniarzem. Żołnierze pod jego dowództwem palili wioski, gwałcili, grabili i mordowali okoliczną ludność.

Wykład zakończył prelegent rozważaniem, czym jest współczesny patriotyzm. Stwierdził, że to działanie dla dobra kraju, właśnie na przykład zdobywanie wykształcenia, uczestnictwo w wydarzeniach upamiętniających historię i pamięć o bohaterach.  Słuchaczom bardzo podobał się wykład, który nasz gościł przeplatał recytacją własnych wierszy.  W podziękowaniu otrzymał gromkie brawa i bukiet kwiatów, za co również bardzo serdecznie i ze wzruszeniem dziękował.

 

Design by: www.diablodesign.eu